Kościół Chrystusa Króla Wszechświata w Sątocznie od roku 1945 kościół przynależał do parafii Sępopol, a od roku 1962 stanowił samodzielny wikariat.

W 1974 roku, 25 maja została erygowana Parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Sątocznie. Parafię prowadzą księża Salezjanie.

Kościół w Sątocznie został wzniesiony w latach 1326-1328 na terenie grodu założonego przez Zakon Krzyżacki. Ulokowano go na spływie Sajny i Gubra.

Najstarszą częścią budowli jest wieża, jej mury przetrwały w nienaruszonym stanie od pierwszej połowy XIV wieku. Wysokość wieży wynosi 32 metry.

W dzwonnicy było miejsce na 3 dzwony. Najstarszy dzwon z roku 1593 zginął, drugi – największy z roku 1735 dzwoni teraz w gminie Borfelde koło Hildesheim w Niemczech. Dzwon, który pozostał nosi napis: „Bogu do zaszczytu, chrześcijanom do zachęty”. Poniżej są wiersze: „Ja wołam do nabożeństwa dzieci oddane Bogu i dzwonię w śmierci jeszcze pobożnemu grzesznikowi. Anno Domini 1735 – odlewał mnie Georg Bernhard Kinder w Królewcu, urodzony w Leunenburgu”.

Nawa kościoła ma 21,60 metrów długości i 9,2 metra szerokości. Ilość przypór wskazuje na to, że planowano w nawie głównej wykonanie murowanego sklepienia.

W roku 1848, na polecenie pastora Simona Jakuba Gammela – stolarz Rockel wykonał nad nawą pozorne drewniane sklepienie gwiaździste.

Zachodnią część nawy zamyka chór z organami. Zbudował je w 1745 roku Adam Gottllob Casparini – królewski, dworski organmistrz. Powiększono je w roku 1898. Organy posiadają ornamentykę w stylu rokokowym.

Prezbiterium oddzielone jest od nawy monumentalnym łukiem tęczowym. Góruje nad nim masywne sklepienie gwiaździste.

Ołtarz wykonany jest w drewnie. Wykonał go w roku 1824 rzeźbiarz Bierreichel.

Na środku prezbiterium stała chrzcielnica wykonana z włoskiego marmuru „Carvara”. Zakupiono ją w Królewcu w roku 1828. Czaszę chrzcielnicy wypełniała duża, mosiężna misa, ważąca ok. 20 kilogramów. Datowana jest na rok 1580.

W roku 1828 wyłożono posadzkę kościoła szwedzkimi płytami kamiennymi.

Dziedziniec kościoła początkowo był cmentarzem, w roku 1819 założono park, który do dziś spełnia tą funkcję.

Podziel się z innymi w sieciach społecznościowych: